*** به روز رسانی وبگاه 29 اسفند 1396*** *** شادباش سال 1397 *** *** دهمین همایش بین المللی زبان شناسی- فراخوان مقاله*** *** پنجمین همایش تحلیل گفتمان و کاربردشناسی- فراخوان مقاله *** *** شماره 24 مجله زبان و زبانشناسی منتشر شد*** ***نشانی جدید دفتر انجمن*** ***فعال شدن سامانه جدید عضویت انجمن زبان‌شناسي ایران*** ***سامانه جدید مجله زبان و زبان‌شناسي*** *** فعال شدن درگاه پرداخت اینترنتی***
 
 
1396/12
خبرنامه شماره 36
 
     
 
برگزاری کارگاه بررسی ساختار ارتباطی قرآن کریم
: عنوان سر مقاله
 
برگزاری کارگاه بررسی ساختار ارتباطی قرآن کریم
: خلاصه مقاله
 
 
   

برگزاری کارگاه بررسی ساختار ارتباطی قرآن کریم

کارگاه بررسی ساختار ارتباطی قرآن کریم به همت انجمن زبان‌شناسی ایران و با سخنرانی دکتر عامر قیطوری، چهارشنبه 9 اسفند 96، در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با حضور  علاقهمندانی از حوزه‌های علوم قرآنی و زبان‌شناسی برگزار شد.

دکتر قیطوری، عضو هئیت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه و سردبیر مجله عملی- پژوهشی «مطالعات زبان و گویشهای غرب ایران» در آغاز گفت: صحبت در مورد ارتباط خدا و انسان کاری خطیر است. به گفتۀ سخنران، روش این پژوهش درون‌قرآنی و درون‌متنی و ساختاری یعنی مستقل از بافت غیرزبانی است. وی بحث را با استناد به آیه‌های از قرآن کریم در توصیف خداوند ادامه داد. در آیه‌ای می‌خوانیم: «... استوی علی ‌العرش» یعنی خدایی که مثل هیچ‌کس نیست و دور است اما در آیه‌ای دیگر نیز داریم «و هو معکم ...» یعنی خدا همیشه با ماست هرجا که باشیم و این، مفهوم خدایی نزدیک را بیان می‌کند. این خدای دور و در عین حال خدای نزدیک که به ظاهر متناقض است در ساختار قرآن به نمایش درآمده است. دکتر قیطوری هدف اصلی سخنرانی را تبیین نشانۀ دینی یا قرآن عنوان کرد و گفت:  اگر قرآن متن آسمانی است، باید خدایی که هم صفاتش به وصف نمی‌آید و هم به ما نزدیک است، خودش را در آن به ما نشان دهد. به گفتۀ سخنران، دو مفهوم از قرآن می‌آموزیم یکی این که«جهان پدیده‌ها کتاب خداوند است» و «کتاب آسمانی به عنوان کتاب خداوند است» به عبارت دیگر، جهان به تمامی کلام خداوند است و باید به عنوان نشانۀ خداوند و نه شئ به آن بنگریم. در ادامه عضو هیئت علمی دانشگاه رازی بر اهمیت نشانه و پیام‌رسانی آن در ادیان توحیدی تاکید کرد.

وی در ادامه افزود: یکی از  نشانه‌های فراروندگی قرآن، «گذر از نظم خطی» و تکرار است یعنی یک داستان به طور پراکنده در چندین سوره آمده است و گاهی آیه‌های متقارن داریم که موضوع یکسان و ساختاری تقریباً مشابه دارند. این مورد نیز بافت زمان را به هم می‌ریزد و محتوای قرآن را از داستان‌گویی تاریخی صِرف و صورت متن انسانی دور می‌کند. همۀ اینها یعنی فرارفتن از بافت زمان و مکان که رخداد زبانی و پاره‌گفتار بودن قرآن را نفی می‌کند و نشان می‌دهد این متن توسط شخصی خاص و در بافتی خاص تولید نشده است. به عقیدۀ دکتر قیطوری، این استراتژی‌های زبانیِ فراوان به صورت نظام‌مند در قرآن به کار رفته است و بیشتر آیه‌ها مضمون توصیف خدا و توصیف قرآن و توصیف رابطه خدا با خلق است و کمتر مربوط به شان نزول است.

 در پایان این کارگاه، دکتر قیطوری عنوان کرد: در بخش نخست به فراروندگی قرآن اشاره شد و نزدیک بودن خداوند در گرو همین فراروندگی است و همین است که موجب احساس حضور فراگیر خداوند در متن قرآن می‌شود. در این سخنرانی علاقه‌مندان و پژوهشگرانی از رشته‌های علوم قرآنی و زبان‌شناسی حضور داشتند و با استقبال حاضران، بخش دوم سخنرانی ایشان به جلسۀ دیگری موکول شد.

 در پایان با اهدای لوح از سوی انجمن زبان‌شناسی ایران، از دکتر عامر قیطوری تجلیل شد.
 
   
 
 
 
 
1396/12/30
: تاريخ
 
 
 
 
آرشيو
 
 
     
 
 
جستجو در وبگاه
 
   
 
 
 
دسترسى سريع
 
 
   
 
 
 
 
فهرست پستی انجمن
 
 
     
 
براى دريافت اخبار انجمن زبان شناسى ايران پست الكترونيك خود را وارد كنيد و به فهرست پستى انجمن بپيونديد.
 
     
 
 
 
 
 
 
تعداد بازديدكنندگان : 3844891
 
 
 
كليه حقوق اين وبگاه متعلق به انجمن زبان شناسى ايران مى باشد.
استفاده از مطالب وبگاه با ذكر منبع بلامانع است.