*** به روز رسانی وبگاه 25 اردیبهشت 1397*** *** فرم پیشنهاد برگزاری کارگاه در مدرسه تابستانی 97 *** *** تخفیف خرید کتاب از نشر نویسه پارسی برای اعضای انجمن *** *** پنجمین همایش تحلیل گفتمان و کاربردشناسی- فراخوان مقاله *** *** شماره 24 مجله زبان و زبانشناسی منتشر شد*** ***نشانی جدید دفتر انجمن*** ***فعال شدن سامانه جدید عضویت انجمن زبان‌شناسي ایران*** ***سامانه جدید مجله زبان و زبان‌شناسي*** *** فعال شدن درگاه پرداخت اینترنتی***
 
 
1395/12
خبرنامه شماره 32
 
     
 
برگزاری چهارمین همایش ملی صرف
: عنوان سر مقاله
 
برگزاری چهارمین همایش ملی صرف
: خلاصه مقاله
 
 
   

برگزاری چهارمین همایش ملی صرف

   چهارمین همایش ملی صرف به همت انجمن زبان‌شناسی ایران و با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و نشر نویسه پارسی در روز پنج‌شنبه 28 بهمن در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

ریاست نشست اول را دکتر مصطفی عاصی، استاد زبان‌شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بر عهده داشت. مقاله اول با عنوان «واژه‌های مرکب مختوم به ستاک حال از منظر صرف ساختی: مورد [x-یاب]» توسط ذلیخا عظیم‌دخت، دانشجوی دکتری زبان‌شناسی دانشگاه اصفهان ارائه شد که با همکاری دکتر عادل رفیعی، استادیار گروه زبان‌شناسی دانشگاه اصفهان انجام شده بود. در ادامه شادی انصاریان، کارشناس ارشد زبان‌شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه به ارائه مقاله مشترک خود با پارسا بامشادی، دانشجوی دکتری زبان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی، با عنوان «بررسی پسوند «گر» فارسی در چارچوب ساختواژه شناختی» پرداخت. مقاله سوم با عنوان «اسم‌های مرکب برون‌مرکز به عنوان آمیزه‌های مفهومی تک‌ساحتی»، توسط معصومه دیانتی، دانشجوی دکتری زبان‌شناسی همگانی دانشگاه اصفهان ارائه شد که کار مشترکی با دکتر حدائق رضایی، استادیار گروه زبان‌شناسی دانشگاه اصفهان و دکتر عادل رفیعی بود.

در این همایش زمانی نیز برای ارائه پوستر در نظر گرفته شده بود. چهار پوستر ارائه شد که عناوین و ارائه‌دهندگان آن‌ها به شرح زیراست:

1.      «واژه چیست»: لیلا شریفی، دانشجوی دکتری دانشگاه علامه طباطبائی.

2­. «بررسی برخی فرایندهای واجی-صرفی اسم+واژه‌بست در فارسی محاوره‌ای: رویکردی بهینگی»: سارا جوکار.

 3­.«پیشوند نفی در ساختمان اسم و صفت زبان فارسی»: دکتر محرم اسلامی، فاطمه سلطان‌زاده.

4.«بررسی مقابله‌ای ساخت موضوعی کلمات و عبارات در فارسی و انگلیسی باتوجه به نظریه نحوی-معنایی جکندوف»: دکتر آرزو نجفیان، دانشیار زبان‌شناسی دانشگاه پیام ­نور تهران، مسعود بحرینی، دانشجوی دکتری زبان‌شناسی دانشگاه پیام نور.

نشست دوم به ریاست دکتر عادل رفیعی آغاز شد. ابتدا سخنران اول این نشست، دکتر مهدی سبزواری، استادیار گروه زبان‌شناسی دانشگاه پیام نور به ارائه مقاله خود با عنوان «حالت‌نمایی صفر در فارسی» پرداخت. مقاله دوم با عنوان «بازنمایی مشخصه‌های صرفی-نحوی فعل در گویش لری بالاگریوه» توسط آرزو سلیمانی، دانشجوی دکتری زبان‌شناسی دانشگاه الزهرا (س) ارائه شد که کار مشترکی با دکتر فریبا قطره بود. مقاله پایانی این نشست با عنوان «طرح‌واره‌ها در صرف ساخت‌محور: الگویی برای واژه‌سازی» توسط شهره صادقی، دانشجوی دکتری زبان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی ارائه شد.

نشست سوم به ریاست دکتر ویدا شقاقی آغاز شد. اولین مقاله این نشست با عنوان «بررسی اسم‌های مرکب دارای ساختار «اسم 1 (و) اسم 2» در زبان فارسی براساس نظریه آمیزش مفهومی» توسط مینا قندهاری، دانشجوی دکتری زبان‌شناسی دانشگاه الزهرا ارائه شد که کار مشترکی با دکتر فریبا قطره بودمقاله پایانی با عنوان «صرف قالبی در زبان فارسی» توسط دکتر شهرام مدرس خیابانی ارائه شد که کار مشترکی با راضیه کاشفی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز بود.

در ادامه نشست پایانی به ریاست دکتر بلقیس روشن آغاز شد. تنها سخنران این نشست دکتر ویدا شقاقی بود که به ارائه مقاله‌ای با عنوان «واژه و تکواژ» پرداخت. وی ابتدا به بیان معیارهایی برای شناسایی واژه پرداخت. وی در پایان پرسش‌هایی را مطرح کرد و از علاقمندان حوزه پیکره‌ای درخواست کرد تا با همکاری در جهت رسیدن به پاسخ مطمئن‌تر برای این پرسش‌ها، گامی مشترک در این زمینه بردارند و بنای همکاری‌های آتی جهت اتحاد بیشتر و ایجاد مرکزی برای تجمیع پیکره‌های گردآوری‌شده در نقاط مختلف نیز از این طریق گذاشته شود.

پس از سخنرانی پایانی، دکتر مدرس خیابانی به عنوان یکی از دبیران علمی این همایش، توضیحاتی در خصوص روند دریافت مقالات و داوری آن‌ها ارائه کرد. وی در ادامه ضمن ابراز تشکر از تمام افرادی که در برگزاری این همایش نقش داشتند، انجمن زبان‌شناسی ایران را خانه تمام اهالی زبان دانست و از همه درخواست کرد که زیر این چتر واحد، گرد هم جمع شوند. مدرس خیابانی با تقدیر فراوان از دکتر شقاقی به جهت سال‌ها تلاش و پژوهش بی‌وقفه در حوزه صرف، مانند همیشه وی را «همیشه استاد» خواند. شگفتانه این مراسم نیز تقدیر و تشکر از  دکتر شقاقی بود که با یک لوح، هدیه و دسته گلی از سوی انجمن زبان‌شناسی و گروه علمی و اجرایی این همایش به عمل آمد.

حسن ختام این همایش نماهنگ اختتامیه بود که به همت دبیر اجرایی تهیه شده بود. سپس شرکت‌کنندگان و دست‌اندرکاران با گرفتن عکس یادگاری به این همایش پایان دادند.

صفحه اختصاصی کتاب در وبگاه نشر نویسه پارسی (30 صفحه ابتدایی + لینک خرید اینترنتی):

http://neveeseh.com/showbook.php?Id_book=53

 

 
   
 
 
 
 
1395/12/30
: تاريخ
 
 
 
 
آرشيو
 
 
     
 
 
جستجو در وبگاه
 
   
 
 
 
دسترسى سريع
 
 
   
 
 
 
 
فهرست پستی انجمن
 
 
     
 
براى دريافت اخبار انجمن زبان شناسى ايران پست الكترونيك خود را وارد كنيد و به فهرست پستى انجمن بپيونديد.
 
     
 
 
 
 
 
 
تعداد بازديدكنندگان : 3896521
 
 
 
كليه حقوق اين وبگاه متعلق به انجمن زبان شناسى ايران مى باشد.
استفاده از مطالب وبگاه با ذكر منبع بلامانع است.