*** به روز رسانی وبگاه 25 اردیبهشت 1397*** *** فرم پیشنهاد برگزاری کارگاه در مدرسه تابستانی 97 *** *** تخفیف خرید کتاب از نشر نویسه پارسی برای اعضای انجمن *** *** پنجمین همایش تحلیل گفتمان و کاربردشناسی- فراخوان مقاله *** *** شماره 24 مجله زبان و زبانشناسی منتشر شد*** ***نشانی جدید دفتر انجمن*** ***فعال شدن سامانه جدید عضویت انجمن زبان‌شناسي ایران*** ***سامانه جدید مجله زبان و زبان‌شناسي*** *** فعال شدن درگاه پرداخت اینترنتی***
 
 
1395/12
خبرنامه شماره 32
 
     
 
بررسی استعاره در دومین نشست تخصصی انجمن زبان‌شناسي ایران
: عنوان سر مقاله
 
بررسی استعاره در دومین نشست تخصصی انجمن زبان‌شناسي ایران
: خلاصه مقاله
 
 
   

بررسی استعاره در  دومین نشست تخصصی انجمن زبان‌شناسي ایران

  دومین نشست تخصصی انجمن زبان­شناسی ایران با موضوع «استعاره» و سخنرانی دکتر کورش صفوی با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 7 دی در سالن حکمت پژوهشگاه برگزار شد.

دکتر صفوی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در ابتدا ضمن اشاره به اهمیت جایگاه فلسفه زبان در میان فلاسفه دنیا و رشد تدریجی جایگاه زبان­شناسی در برابر فلسفه در دنیا گفت: در سنت زبان­شناسی استعاره روی محور جانشینی مطرح می­شود و بر حسب مشابهت، چیزی جای چیز دیگر می­نشیند و مجاز نیز روی محور همنشینی مطرح است. وی تأکید کرد: علی­رغم گسترش اهمیت استعاره در دهه­های اخیر، تاریخچه استعاره به هزار سال قبل و کتاب «اسرارالبلاغه» عبدالقاهر جرجانی باز می­گردد. جرجانی در این کتاب از جمله تشبیهی و استعاره سخن می­گوید. جمله تشبیهی وی از چهار بخش: مشبه، ادات شبه، مشبه به و وجه شبه تشکیل شده است. کاربرد  استعاره با توجه به اصل انتخاب مشبه به، به جای مشبه بر اساس تجسم صورت می­گیرد. دکتر صفوی به نقل از دکتر کدکنی افزود: استعاره از هزار سال پیش بدین شکل حرکت می­کند تا به ما می­رسد.

وی سپس با اشاره به تفاوت درک و شناخت، به بررسی استعاره در معنی­شناسی شناختی پرداخت و گفت: در معنی­شناسی شناختی، تجربه­ای را از جهان خارج می­گیریم و تعمیم می­دهیم. دکتر صفوی ضمن اشاره به نمونه­هایی از استعاره مفهومی از قبیل: گرما خشم است و یا زندگی سفر است، افزود: استعاره مفهومی در بسیاری از زبان­ها کارآیی ندارد و در زبان فارسی دو  طرفه است، یعنی خشم گرما است هم کاربرد دارد.  در واقع، مجموعه وسیعی از آن چیزهایی که تحت عنوان استعاره شناختی مطرح می­شود در حقیقت توسیع معنایی بر اساس مشابهت است.

دکتر صفوی در ادامه به تفاوت بین حذف و کاهش و معرفی بافت­های مختلف زبانی A  (بافت درون زبانی، جمله­هایی که به هنگام ارتباط تولید می­شوند)، B (جمله­هایی که در فضای تولید زبان به کار می­روند و در درک بافت A تأثیر دارند) و بافت C (اطلاعاتی که قبلاً در حافظه ذخیره شده­اند) پرداخت و افزود: استعاره زمانی درک می­شود که جمله تشبیهی در بافت C  وجود داشته باشد. یعنی زمانی­که جمله­ای را به صورت تشبیه مطرح می­کنیم و با کاهش معنایی روبرو هستیم. این انتخاب روی محور همنشینی رخ می­دهد. در محور جانشینی هیچ واحدی تأثیر معنایی روی واحد دیگر ندارد اما در مقابل در همنشینی، واحدها دائماً روی هم تأثیر می­گذراند.

در ادامه دکتر صفوی با ارائه مثال­های متعدد به تبیین مفهوم استعاره در محور همنشینی پرداخت.

جلسه با پرسش و پاسخ پایان یافت.
 
   
 
 
 
 
1395/12/30
: تاريخ
 
 
 
 
آرشيو
 
 
     
 
 
جستجو در وبگاه
 
   
 
 
 
دسترسى سريع
 
 
   
 
 
 
 
فهرست پستی انجمن
 
 
     
 
براى دريافت اخبار انجمن زبان شناسى ايران پست الكترونيك خود را وارد كنيد و به فهرست پستى انجمن بپيونديد.
 
     
 
 
 
 
 
 
تعداد بازديدكنندگان : 3896520
 
 
 
كليه حقوق اين وبگاه متعلق به انجمن زبان شناسى ايران مى باشد.
استفاده از مطالب وبگاه با ذكر منبع بلامانع است.