*** به روز رسانی وبگاه 25 اردیبهشت 1397*** *** فرم پیشنهاد برگزاری کارگاه در مدرسه تابستانی 97 *** *** تخفیف خرید کتاب از نشر نویسه پارسی برای اعضای انجمن *** *** پنجمین همایش تحلیل گفتمان و کاربردشناسی- فراخوان مقاله *** *** شماره 24 مجله زبان و زبانشناسی منتشر شد*** ***نشانی جدید دفتر انجمن*** ***فعال شدن سامانه جدید عضویت انجمن زبان‌شناسي ایران*** ***سامانه جدید مجله زبان و زبان‌شناسي*** *** فعال شدن درگاه پرداخت اینترنتی***
 
 
اخبار
 
     
 
1397/02/24
گزارش برگزاری سومین نشست سراسری مدیران گروه های آموزشی

 
 
 

برگزاری سومین نشست سراسری مدیران گروه­های آموزشی

زبان‌شناسی کشور

سومین نشست سراسری مدیران گروه­های زبان‌شناسی­، زبان­های باستانی ایران و آموزش زبان فارسی امروز شنبه 22 اردیبهشت با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات فناوری و انجمن زبان‌شناسی ایران در سالن اندیشه پژوهشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن زبان­شناسی ایران، سومین نشست سراسری مدیران گروه­های آموزشی زبان‌شناسی کشور با خیرمقدم دکتر عاصی، دبیر همایش، آغاز شد. سپس دکتر زندی از دانشگاه پیام نور، از وضعیت زبان‌شناسی در 20 دانشگاه برتر جهان گزارشی ارائه کرد. وی بر اهمیت میان­رشته­ای­ها به عنوان پلی بین زبان‌شناسی محض و حوزه­های کاربردی تأکید کرد.

در ادامه دکتر حق­بین، رئیس گروه برنامه­ریزی درسی و گسترش زبان‌شناسی، فعالیت­های یک ساله گروه را گزارش داد. تصویب سرفصل رشته زبان و ادبیات کردی، تصویب سرفصل رشته زبان و ادبیات ترکی، تصویب دو واحد درس زبان بلوچی و زبان ترکمنی به عنوان دروس اختیاری تخصصی، بازنگری سرفصل دروس کارشناسی و دکتری زبانهای باستانی ایران و تهیه پرسشنامه ارتقا رشته زبان‌شناسی، ازجمله اقدامات گروه برنامه­ریزی درسی و گسترش زبان‌شناسی در سال 1396 بوده است.

سپس دکتر صحرایی از دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، گزارشی از وضعیت آموزش زبان فارسی در ایران و جهان ارائه کرد. وی ضمن اشاره به این نکته که اکنون سیزده مرکز در حوزه آموزش زبان فارسی در کشور فعالیت دارند بر لزوم اجرای سرفصل جدید رشته آزفا تأکید کرد.

دکتر یدالله منصوری از دانشگاه شهید بهشتی نیز گزارشی از وضعیت رشته زبان­های باستانی ایران ارائه کرد. سپس دکتر ملوک­السادات بهشتی از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، گزارشی از جدیدترین دستاوردهای این پژوهشگاه ارائه داد.

در ادامه اساتید حاضر در جلسه درخصوص راههای بهبود و ارتقا دانش زبان‌شناسی در ایران و روزآیندسازی آموزش و پژوهش این رشته به تبادل نظر پرداختند.

دکتر حق­بین بیانیه نشست سراسری مدیران گروه­های زبان‌شناسی­، زبان­های باستانی ایران و آموزش زبان فارسی را  در پایان قرائت کرد. در این بیانیه که در هفت بند تنظیم شده بر لزوم توجه به ضرورت ارتقا کیفیت رشته­ها در حوزه­های آموزش و پژوهش و نیازهای جامعه تأکید شده است. همچنین به گسترش زبان‌شناسی­ در حوزه­های میان­رشته­ای و کاربری با حفظ کیفیت در مطالعه محض زبان‌شناسی توجه جدی شده است.

 

 

 
 
 
: منبع
 
     
 
 
 
     
 
 
جستجو در وبگاه
 
   
 
 
 
دسترسى سريع
 
 
   
 
 
 
 
فهرست پستی انجمن
 
 
     
 
براى دريافت اخبار انجمن زبان شناسى ايران پست الكترونيك خود را وارد كنيد و به فهرست پستى انجمن بپيونديد.
 
     
 
 
 
 
 
 
تعداد بازديدكنندگان : 3896498
 
 
 
كليه حقوق اين وبگاه متعلق به انجمن زبان شناسى ايران مى باشد.
استفاده از مطالب وبگاه با ذكر منبع بلامانع است.