*** به روز رسانی وبگاه 22 اسفند 1396*** *** دهمین همایش بین المللی زبان شناسی- فراخوان مقاله*** *** گنجمین همایش تحلیل گفتمان و کاربردشناسی- فراخوان مقاله *** *** شماره 24 مجله زبان و زبانشناسی منتشر شد*** ***نشانی جدید دفتر انجمن*** ***فعال شدن سامانه جدید عضویت انجمن زبان‌شناسي ایران*** ***سامانه جدید مجله زبان و زبان‌شناسي*** *** فعال شدن درگاه پرداخت اینترنتی***
 
 
اخبار
 
     
 
1396/12/12
گزارش کارگاه بررسی ساختار ارتباطی قرآن کریم

 
 
 

برگزاری کارگاه بررسی ساختار ارتباطی قرآن کریم

کارگاه بررسی ساختار ارتباطی قرآن کریم به همت انجمن زبانشناسی ایران و با سخنرانی دکتر عامر قیطوری، چهارشنبه 9 اسفند 96، در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با حضور  علاقهمندانی از حوزه‌های علوم قرآنی و زبان‌شناسی برگزار شد.

در آغاز، رئیس انجمن زبان‌شناسی ایران به حاضران خوشامد گفت و کارگاه را مبحثی جذاب و شیرین در مورد کتاب آسمانی ما، قرآن کریم دانست.    

دکتر قیطوری، عضو هئیت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه و سردبیر مجله عملی- پژوهشی «مطالعات زبان و گویشهای غرب ایران» در آغاز گفت: صحبت در مورد ارتباط خدا و انسان کاری خطیر است. ایشان حدود ۲۰ سال را به پژوهش در این حوزه اختصاص داده است و رسالۀ دکتری ایشان نیز در زمینه نشانه‌شناسی قرآن است. به گفتۀ سخنران، روش این پژوهش درونقرآنی و درون‌متنی و ساختاری یعنی مستقل از بافت غیرزبانی است. وی بحث را با استناد به آیههای از قرآن کریم در توصیف خداوند ادامه داد. در آیه‌ای می‌خوانیم: «... استوی علی ‌العرش» یعنی خدایی که مثل هیچ‌کس نیست و دور است اما در آیهای دیگر نیز داریم «و هو معکم ...» یعنی خدا همیشه با ماست هرجا که باشیم و این، مفهوم خدایی نزدیک را بیان میکند. این خدای دور و در عین حال خدای نزدیک که به ظاهر متناقض است در ساختار قرآن به نمایش درآمده است. دکتر قیطوری هدف اصلی سخنرانی را تبیین نشانۀ دینی یا قرآن عنوان کرد و گفت:  اگر قرآن متن آسمانی است، باید خدایی که هم صفاتش به وصف نمی‌آید و هم به ما نزدیک است، خودش را در آن به ما نشان دهد. به گفتۀ سخنران، دو مفهوم از قرآن می‌آموزیم یکی این که«جهان پدیده‌ها کتاب خداوند است» و «کتاب آسمانی به عنوان کتاب خداوند است» به عبارت دیگر، جهان به تمامی کلام خداوند است و باید به عنوان نشانۀ خداوند و نه شئ به آن بنگریم. در ادامه عضو هیئت علمی دانشگاه رازی بر اهمیت نشانه و پیامرسانی آن در ادیان توحیدی تاکید کرد و گفت نشانه در مرکزیت و قلب هر دین آسمانی است و قرآن از فراموش کردن ماهیت نشانه‌ای جهان جلوگیری میکند. همچنین خدا از هر دو گونه نشانه زبانی و برون زبانی برای ارتباط با انسان استفاده کرده است. سخنران در ادامه با بیان سخنی از ایزوتسو که می‌گوید: وحی در اسلام و سه دین آسمانی به این معنی است که خدا سخن می‌گوید. گفت: همۀ کلمات قرآن از آنِ خداست. در عین حال در سوره شوری آمده است : بشر در مقامی نیست که خدا با او سخن بگوید مگر از وحی یا ورای حجاب یا به وسیله فرستاده و امین وحی اما قرآن سرشار از گفتگوی بین خداوند و پیامبران است به طوری که گفتگو با موسی ۱۵ درصد آن را تشکیل می‌دهد: خداوند با موسی آشکارا سخن گفت پس خداوند هم می‌تواند سخن بگوید و هم نمی‌تواند و این هنر خدای خلاق و سبحان است. نکتۀ دیگر در این سخنرانی بیان ویژگیهای ساختاری متن قرآن از جمله فراروندگی آن بود. در مقایسه با متن ادبی باید گفت به دلیل آشکار شدن اجباری زمان و مکان، متن، رسالت نشانه بودن و پیام‌رسانی ندارد اما قرآن فراتر از زمان و زبان است. این کارگاه در بخشهایی به صورت پرسش و پاسخ و گفت و گو برگزار شد. دکتر قیطوری در پاسخ به نخستین پرسش گفت: ساختار قرآن سراسر الهی است و شاید بتوان گفت که معجزه قرآن ساختار آن است. سخنران در ادامۀ سخنرانی یکی از ویژگیهای زبان را دوسویگی یا داشتن مخاطب عنوان کرد و گفت:  قرآن مخاطب دارد و گوینده آن خداست که گاهی با ضمیر اول‌ شخص مفرد و جمع سخن می‌گوید و گاه با ضمیر سوم‌شخص مفرد، گاه از زبان فرشتگان با پیامبران و گاه از زبان بندگان(ایاک نعبد) که در آن صورت، مخاطب خود خداست؛ یعنی مخاطب واحد و ثابت نداریم گاهی راوی اصلی خداست و در ادامه راوی یکی از پیامبران است. یعنی یک راوی بی‌زمان داریم که کلامش را به همه شخصیت‌های متن پیوند می‌دهد. در نتیجه ویژگی تکلم را از خدا دور می‌کنیم و پیام از زبان شخصیت‌های دیگر گفته می‌شود.

یکی از  نشانه‌های فراروندگی قرآن، «گذر از نظم خطی» و تکرار است یعنی یک داستان به طور پراکنده در چندین سوره آمده است و گاهی آیه‌های متقارن داریم که موضوع یکسان و ساختاری تقریباً مشابه دارند. این مورد نیز بافت زمان را به هم می‌ریزد و محتوای قرآن را از داستان‌گویی تاریخی صِرف و صورت متن انسانی دور می‌کند. همۀ اینها یعنی فرارفتن از بافت زمان و مکان که رخداد زبانی و پاره‌گفتار بودن قرآن را نفی می‌کند و نشان میدهد این متن توسط شخصی خاص و در بافتی خاص تولید نشده است. به عقیدۀ دکتر قیطوری، این استراتژی‌های زبانیِ فراوان به صورت نظام‌مند در قرآن به کار رفته است و بیشتر آیه‌ها مضمون توصیف خدا و توصیف قرآن و توصیف رابطه خدا با خلق است و کمتر مربوط به شان نزول است.

 در پایان این کارگاه، دکتر قیطوری عنوان کرد: در بخش نخست به فراروندگی قرآن اشاره شد و نزدیک بودن خداوند در گرو همین فراروندگی است و همین است که موجب احساس حضور فراگیر خداوند در متن قرآن می‌شود. در این سخنرانی علاقهمندان و پژوهشگرانی از رشتههای علوم قرآنی و زبانشناسی حضور داشتند و با استقبال حاضران، بخش دوم سخنرانی ایشان به جلسۀ دیگری موکول شد.

 در پایان با اهدای لوح از سوی انجمن زبان‌شناسی ایران، از دکتر عامر قیطوری تجلیل شد.

روابط عمومی انجمن زبانشناسی ایران

 

 

 

 
 
 
: منبع
 
     
 
 
 
     
 
 
جستجو در وبگاه
 
   
 
 
 
دسترسى سريع
 
 
   
 
 
 
 
فهرست پستی انجمن
 
 
     
 
براى دريافت اخبار انجمن زبان شناسى ايران پست الكترونيك خود را وارد كنيد و به فهرست پستى انجمن بپيونديد.
 
     
 
 
 
 
 
 
تعداد بازديدكنندگان : 3791267
 
 
 
كليه حقوق اين وبگاه متعلق به انجمن زبان شناسى ايران مى باشد.
استفاده از مطالب وبگاه با ذكر منبع بلامانع است.