*** به روز رسانی وبگاه 22 اسفند 1396*** *** دهمین همایش بین المللی زبان شناسی- فراخوان مقاله*** *** گنجمین همایش تحلیل گفتمان و کاربردشناسی- فراخوان مقاله *** *** شماره 24 مجله زبان و زبانشناسی منتشر شد*** ***نشانی جدید دفتر انجمن*** ***فعال شدن سامانه جدید عضویت انجمن زبان‌شناسي ایران*** ***سامانه جدید مجله زبان و زبان‌شناسي*** *** فعال شدن درگاه پرداخت اینترنتی***
 
 
اخبار
 
     
 
1396/02/24
برگزاري دومين نشست سراسري مديران گروههاي زبانشناسي، زبانهاي باستاني و آموزش زبان فارسي در دانشگاه شيراز

 
 
 

 

 

برگزاري دومين نشست سراسري مديران گروههاي زبانشناسي، زبانهاي باستاني و آموزش زبان فارسي در دانشگاه شيراز

دومين نشست سراسري مديران گروههاي زبانشناسي، زبانهاي باستاني و آموزش زبان فارسي روز چهارشنبه 20 ارديبهشت در دانشگاه شيراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي انجمن زبانشناسي ايران، جلسه با خوش آمدگويي دکتر رحيميان از اساتيد دانشکده ادبيات و علوم انساني آغاز شد. در ادامه دکتر حاجياني، رئيس دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه شيراز تاريخچه مختصري از دانشگاه شيراز و دانشکده ادبيات و علوم انساني و گروههاي آموزشي آن ارائه داد. سپس دکتر لطف الله يارمحمدي، استاد بازنشسته دانشگاه شيراز به ايراد سخنراني پرداخت. در ادامه مراسم بزرگداشت دکتر يارمحمدي برگزار شد و  دکتر مهرپور، مدير گروه زبانشناسي دانشگاه شيراز،  هداياي دانشگاه شيراز و لوح تقدير انجمن زبانشناسي ايران را به ايشان تقديم کرد.

در بخش بعدي جلسه دکتر منصوري، سردبير نشريه «زبانشناسي گويشهاي ايراني»، اين نشريه تازه تأسيس دانشگاه شيراز را معرفي کرد. سپس دکتر حق بين، رئيس کميته زبانشناسي دفتر برنامهريزي آموزشي به ارائه گزارشي از فعاليت يکساله اين کميته پرداخت. به گفته وي تا دي ماه 1394 برنامهريزي در حوزه رشتههاي زبانشناسي در کميته زبانهاي خارجي وزارت علوم انجام ميشد و از دي ماه همان سال کميته مستقل زبانشناسي تشکيل شده است. تاکنون 532 نفر ساعت جلسه در اين کميته تشکيل شده و تصويب سرفصل بازنگري شده مقطع کارشناسي ارشد و دکتري زبانشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري آموزش زبان فارسي و کارشناسي ارشد زبانهاي باستاني از جمله اقدامات انجام شده است. همچنين ويراست هشتم دوره کارشناسي زبان و ادبيات کردي در اين کميته تصويب شده و ويراست چهارم زبان و ادبيات ترکي در حال بررسي است. دکتر حقبين افزود: اکنون سرفصل رشتههاي کارشناسي ارشد زبانشناسي حقوقي و زبانشناسي اجتماعي و دکتري زبانهاي باستاني در حال بررسي است. وي افزود: کميته برنامهريزي و کميته گسترش از اين به بعد مشترک خواهد شد و مجوز تأسيس رشته نيز در همين کميته بررسي خواهد شد.

در جلسه بعدازظهر دکتر عاصي، رئيس کارگروه زبانشناسي و دکتر منشيزاده، رئيس کارگروه زبانهاي باستاني به ارائه گزارشي از عمده فعاليتهاي خود پرداختند. در ادامه دکتر ميردهقان و دکتر صفارمقدم، از اعضا کارگروه زبان فارسي، به ارائه گزارش خود در اين حوزه پرداختند.

گفتني است نمايندگان دانشگاهها و پژوهشگاههاي  مختلف کشور از جمله، علامهطباطبايي، الزهرا، شهيد بهشتي، پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي، پيام نور، قزوين، آي اس سي، ولايت ايرانشهر، رازي کرمانشاه، گيلان، چابهار، ايلام، اروميه، ايرانداک، حضرت معصومه(س) قم و اعضا هيئت مديره انجمن زبانشناسي ايران در اين نشست يک روزه حضور داشتند که بخش عمده آن به تبادل نظر نمايندگان دانشگاهها اختصاص داشت.

در پايان دکتر حقبين بيانيه پاياني نشست را به شرح زير قرائت کرد:

1. با توجه به پيشرفتهاي زبانشناسي در يکصد سال اخير و ايجاد زمينههاي مشترک پژوهشي و آموزشي در فضاهاي ميان زبانشناسي و ساير رشتهها، بر ضرورت توجه به حوزههاي کاربردي و ميانرشتهاي در برنامهريزي درسي مانند: آموزش زبان فارسي، ترجمه، دستورنويسي، فرهنگنگاري و غيره از يک سو و ميان رشتهايها مانند زبانشناسي اجتماعي، زبانشناسي روانشناختي،زبانشناسي حقوقي، زبانشناسي رايانشي از سوي ديگر تأکيد ميگردد.

2. به منظور اولويتبخشي بر کيفيت آموزش، ضروري است همه گروههاي آموزشي نظارت و کنترل جدي بر کميت جذب دانشجو بهويژه در مقطع دکتري داشته باشند و از تربيت انبوه دانشآموختگان با مدرک تحصيلي دکتري و احياناً فاقد توانمندي علمي اجتناب کنند.

3. با توجه به اهميت ملي و مرجعيت علمي ايران در رشته زبانهاي باستاني بر ضرورت بازنگري و توجه به رويکردهاي نوين در شيوه آموزش و نوع مواد درسي در رشته زبانهاي باستاني تأکيد ميگردد.

4. بر اهميت و اولويت گسترش کيفي و کمي رشته آموزش زبان فارسي چه در داخل و چه در خارج از کشور تأکيد شد.

در خاتمه اعضاي شرکتکننده در گردهمايي خواستار برقراري ارتباط با سازمان سمت به منظور جلب همکاري بيشتر در چاپ و نشر منابع درسي رشتههاي ذيربط شدند.

گفتني است پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي براي ميزباني نشست سال آينده داوطلب شد.

 

 
 
 
: منبع
 
     
 
 
 
     
 
 
جستجو در وبگاه
 
   
 
 
 
دسترسى سريع
 
 
   
 
 
 
 
فهرست پستی انجمن
 
 
     
 
براى دريافت اخبار انجمن زبان شناسى ايران پست الكترونيك خود را وارد كنيد و به فهرست پستى انجمن بپيونديد.
 
     
 
 
 
 
 
 
تعداد بازديدكنندگان : 3791280
 
 
 
كليه حقوق اين وبگاه متعلق به انجمن زبان شناسى ايران مى باشد.
استفاده از مطالب وبگاه با ذكر منبع بلامانع است.